Dani i nedelje koji slede nakon porođaja predstavljaju specifičnu fazu u životu majki i novorođenčadi. Tokom ovog perioda javljaju se velike promene kod porodilje, u kome je neophodna adekvatna nega i briga za njeno zdravlje.
Postporođajni period se može podeliti na tri podperioda, gde se prvim smatra period koja žena provodi nakon porođaja u bolnici, drugi period se odnosi na 4-6 nedelja nakon porođaja i to je rani postporođajni period. Treći period traje od šeste nedelje do navršene godine od porođaja i naziva se kasni postporođajni period i to je period kada se tvoje telo oporavlja i vraća u stanje pre trudnoće.
U ranom postporođajnom periodu dozvoljene su samo neke aktivnosti i ne treba se nikako forsirati. U okviru programa #KućicaVežbalica možeš da dobiješ savet kako da na najbolji način pomogneš svom telu da bude spremno za period koji dolazi.
Nivoi estrogena i progesterona, nakon izbacivanja posteljice, značajno opadaju i dostižu svoj najniži nivo već u prvoj nedelji nakon porođaja. Pad estrogena omogućava porodilji izbacivanje viška tečnosti koja se nakupila tokom trudnoće. HCG nestaje iz organizma žene relativno brzo nakon porođaja ali se ipak, zadržava u organizmu čak i 3-4 nedelje nakon porođaja. Smanjenje nivoa ovih i drugih hormona dovodi do promena u metabolizmu žene u smislu njegovog usporavanja. Pored toga dolazi do promena u urinarnom sistemu zbog izbacivanja viška tečnosti, koje se regulišu u periodu od 6 do 8 nedelja nakon porođaja, a dolazi i do promena i u gastrointestinalnom sistemu u smislu povećanog osećaja gladi. Često se javljaju i problemi sa gubitkom kose i pojavom vaskularnih abnormalnosti, koje nastaju kao rezultat drastičnog pada estrogena nakon porođaja.
Promene u abdomenu
Nakon porođaja kao da se ništa nije promenilo stomak je i dalje tu, imaš osećaj kao da si još uvek trudna. To je zato što telu ipak treba malo vremena Tokom prve dve nedelje dolazi do opuštanja trbušnog zida, a potrebno je oko 6 nedelja da se mišići trbušnog zida vrate u stanje u kakvom su bili pre trudnoće. Povraćaj prvobitnog tonusa mišića zavisi od niza faktora, među kojima su svakako najznačajniji količina masnog tkiva i adekvatno vežbanje.
Promene u abdomenu
Poseban problem u postporođajnom oporavku predstavlja rizik od pojave depresije. Brze hormonske promene, intezivno fokusiranje pažnje prijatelja i porodice na porodilju, osećaj gubitka kontrole nakon porođaja i zamor mogu da dovedu do pojave depresije. Pojavi depresije doprinose i smanjenje samovrednovanja usled telesnih promena koje se događaju tokom trudnoće, težak temperament novorođenčeta, stres u vezi sa brigom oko novorođenčeta i sl.
Fizička aktivnost u ovom periodu je veoma važna iako to možda nisi do sada čula. To, naravno, ne znači da treba da trčiš i dižeš tegove Nezavisno od toga kako si se porodila (prirodno ili carski), u prvih 6-8 nedelja možeš da pomogneš svom telu da se na adekvatan način vrati u stanje pre trudnoće, odnosno da ga pripremiš za period oporavka. Kako su promene veoma velike , i fizičke i psihičke, najvažnije je da se opustiš, posvetiš sebi i bebi, da se pravilno hrani š i spavaš. Ukoliko primetiš da imaš problema sa nevoljnim mokrenjem, to je zato što su mišići karličnog dna oslabili. Bez brige, to se može “popraviti“ Kegelovim vežbama.
Zbog promena lokomotornog sistema, potrebno je da obratiš pažnju na položaj tela tokom svakodnevnih aktivnosti kako bi izbegla tegobe i bolove u predelu leđa. Veoma je važno da izbegavaš aktiviranje pravih trbušnih mišića kako bi izbegla problem sa abdominalnom dijastazom i pojavom kile.
Osnovni smisao i cilj vežbanja u prvih 6-8 nedelja nakon porođaja je da odvojiš vreme za sebe i da povratiš osećaj “kontrole“. U ovom periodu preporučuje se sledeće:
Ono što treba tvom telu su šetnje , pravilno ustajanje iz kreveta, podizanje i spuštanje tereta, i obavezno svakodnevno ponavljanje Kegelovih vežbi!!! Možda ne osećaš da se “tamo dole“ nešto dešava, ali budi uporna - posle samo nekoliko nedelja osetićeš promenu. Jačanje karličnog dna je prva i osnovna faza koja se odnosi na pripremu za oporavak. Kada ojačaš dno, spremna si za dalje...
Ne čekaj da se porodiš, nećeš imati vremena da čitaš i odlaziš na razne konsultacije. Informiši se na vreme šta je najbolje za tvoje telo u prvih nekoliko nedelja nakon porođaja.