Postoji nekoliko veoma važnih pravila koje stalno napominjemo mamama na našim Doktorama radionicama ili fitnes programima. Pa da ponovimo:
Najpre je neophodno da obaviš lekarski pregled (6-8 nedelja nakon porođaja) i dobiješ dozvolu od svog doktora da si spremna da počneš sa vežbanjem koje je isključivo namenjeno postporođajnom oporavku. Fizičke aktivnosti treba da uvodiš polako i da postepeno napreduješ. Veoma je važno da vodiš računa o adekvatnom unosu tečnosti, naročito tokom perioda dojenja.
Da li to znači da do kontrolnog pregleda ništa ne treba da radim?
Kada bismo Ti rekle DA, to bi bilo zaista apsurdno jer, ako na kraju dana sedneš i razmisliš o tome šta si sve uradila, shvatićeš da si najmanje od svega ležala, tj. ništa ne radila. Izbroji samo koliko puta si podigla i spustila bebu. To je fizička aktivnost, to je vežba sa ponavljanjima, u serijama, tokom celog dana O svakodnevnim aktivnostima koje obavljamo kada postanemo mama posvetile smo posebnu temu u želji da pokažemo pravilne položaje i pokrete kako bismo sačuvale svoje telo od eventualnih povreda ali i pomogle mu da se oporavi. Tu je naravno i Kegel, koga spominjemo po hiljaditi put
I to je sve? A, ne, ne baš, to je samo početak!
Znate iz priča da ranije, kada smo mi bile bebe, majke su izbegavale da nas izvode iz kuće u prvih 40 dana. O razlozima nećemo da diskutujemo ali sa sigurnošću možemo da kažemo da je ovakva pojava sve ređa. Takođe, sa sigurnošću možemo da kažemo i da je izvođenje bebe i te kako dobro za nas! Ne prija samo bebi svež vazduh a nama prija još mnogo toga što jedna obična šetnja može da nam pokloni. Ukoliko si mama koja smatra da bebu ne treba izvoditi prvih 40 dana, potrudi se da organizuješ dan tako da bar ti izađeš iz kuće. A kada prođe taj period "babinja" izađite zajedno, svaki dan!
Šetnja je kao paketić, svašta u sebi ima! Ona je kao čaroban lek :)
Prvo, ona nam pruža mogućnost da se malo upristojimo i izađemo iz kućnih rita, pa da iskoristimo neki izlog na ulici i pogledamo se kao u ogledalu i kažemo “wow kako sam lepa, cvetam”. To baš ume da ulepša dan. A onda možemo i da svratimo u prodavnicu da kupimo ono što nam je potrebno, ne moramo stalno da čekamo i zavisimo od drugih. Možemo da sretnemo nekoga i porazgovaramo. Prija izaći iz svog “mehura” i biti deo društva kao osoba, a ne samo kao mama. Ili, ono što nam nekad najviše nedostaje - mir i tišina, pogled u daljinu, da uz kafu za poneti (ko voli) pročitamo koju stranicu knjige. Ovo je neprocenjivo iskustvo i vreme koje se pamti dok su nam bebići mali, iskoristi ga za sebe!
Šetnja sa kolicima je najjednostavniji oblik fizičke aktivnosti a poklanja ti vežbanje mišića gluteusa, tetiva, trbušnih i karličnih mišića.
Ako na šetnju gledamo kao na Program, a bilo bi dobro da je tako i posmatramo, trebalo bi je koncipirati tako da se krene sa laganom šetnjom u trajanju od 10-ak minuta, i da se ona postepeno povećava. Potom se dužina šetnje povećava na 20 minuta dnevno, pa na 45 minuta, da bi se došlo do šetnje u trajanju od 60 minuta dnevno, više puta nedeljno. Onog trenutka kada počneš da osećaš da stičeš kondiciju (posle 6-8 nedelje nakon porođaja), u trasu šetanja treba uključiti i uzbrdice, koje će omogućiti da tokom šetnje radi i gornji deo ruku, zadnjica i stomak, što dovodi do većeg sagorevanja masnoće.
Naravno, uvek tu ima nekih izgovora, hladno je, toplo je, umorna sam, nisam oprala kosu, beba baš sad treba da jede, puna mi je sudopera, treba da skuvam ručak… U tom nizu samo nedostaje jedno ŽELIM.
“JA ŽELIM…”
Želim da se osećam lepo i prijatno u svom telu i da budem zadovoljna. Zato ću 3-6 puta tokom nedelje šetati od 25-60 minuta, jer znam da ova aerobna aktivnost može da mi pomogne u tome.
Hajde sada - bebu u kolica, osmeh na lice i napolje! ♥
Obavezno vodi računa da bebu uvek pravilno spuštaš u kolica, kao i da kolica pravilno guraš. Ove, naizgled, sitnice mnogo znače tvojim leđima, a samim tim i celom telu!