(Slika cover – trudnica sa trenenerom tekst - “Ti biraš lekara Ti biraš i instruktora”)
Benefiti vežbanja tokom trudnoće su mnogobrojni čak i ukoliko nisi vežbala pre trudnoće. Ukoliko je trudnoća zdrava i imaš dozvolu lekara znači da je vreme da se pokreneš, da se izvučeš iz kreveta i uradiš nešto dobro za sebe i svoju bebu!
Planiraš da kreneš sa vežbanjem ili si se već pridružila nekom fitnes program za trudnice?
Odlično, bravo, mi te u tome potpuno podržavamo! Usled promene stanja hormona vrlo često se dešava da tokom trudnoće naglo menjaš raspoloženje. Nekada budeš jako tužna i počinješ da plačeš, a oni koji te okružuju ne znaju kako da pomognu. Zato je vežbanje tu :) Pored toga što ćeš imati više energije, tvoje raspoloženje će se znatno promeniti, u pozitivnom smislu. Nećeš samo ti osetiti promenu, već i tvoj partner, kolege, prijatelji, tvoje okruženje generalno. Ako nisi razmišljala o tome da se pokreneš, možda će te motivisati činjenica da na grupnim fitnes programima za trudnice dolaze žene koje su u istoj situaciji kao i ti. To znači da ćeš biti okružena onima koji te zaista razumeju. To znači da ćeš imati podršku! Podrška je u ovim danima neprocenjiva. Razmisli još jednom, odaberi program i kreni, probaj.
Mi glasamo za naš #TrudnolinaVežbalina fitnes program za trudnice! Zašto?
Jedna od najvažnijih stvari, kada je u pitanju vežbanje u trudnoći, jeste osoba koja vodi trening. Iako su širom sveta, ali i kod nas zastupljeni različiti programi, to nužno ne znači da ih vode stručna lica. Stručno lice nije neko ko poseduje licencu, ko je završio kurs za prenatal fitnes program, to je neko ko zaista zna šta je dozvoljeno a šta ne, kada je vežbanje u period trudnoće u pitanju. Nemoj da te zavara osmeh i finoća osobe kojoj prepuštaš svoje telo koje je u “drugom stanju”. Kod nas, nažalost, ne postoji stručna komisija i zvanično Telo koje će kontrolisati rad instruktora. Kod nas, na svu sreću, postoji bar ovaj vid komunikacije, kako bi saznala neke osnovne stvari i pomogla sebi da doneseš pravu odluku.
Nikako ne preporučujemo da vežbaš bez nadzora stručnog lica. Pod tim mislimo da sama, na svoju ruku, pronađeš video na npr. Youtube i bez konsultacije sa stručnom osobom započneš vežbanje. Trudnoća je drugo stanje, veoma lako možeš da naškodiš sebi. Takođe, to što je neko profesor sporta ili personalni trener ne znači da je stručan za prenatal i postnatal fitnes. To su posebna stanja koja zahtevaju i dodatna znanja koja se ne stiču “usput”. Dakle, stručno lice za prenatal fitnes je neko ko radi sa trudnicama, a za postnatal fitnes neko ko radi sa porodiljama.
Naš fitnes program za trudnice vodi stručno lice sa dugogodišnjim iskustvom i njen rad se svakodnevno kontroliše od strane našeg tima. Mi smo tim koji voli da uči i da deli znanje, da sugeriše i prihvata kritike - to je “tajna” našeg uspeha, pored toga što smo maksimalno posvećene svakoj od vas.
Znamo da ovo nikako ne zvuči skromno, ali ni ne treba da budemo skromne, treba da budemo iskrene. Od nas se to i očekuje! Postoje stručne osobe koje imaju znanja neophodna za vođenje treninga kada su trudnice u pitanju, a ovaj tekst je usmeren na to da ti pomognemo da prepoznaš taj kvalitet i lakše izabereš.
(Slika – trudnolina vezbalina)
Kako da proceniš koliko je instruktor stručan?
Ne oslanjaj se na ono što Google kaže. Nije dovoljno da “izguglaš” to što tražiš i vidiš da neko ima ogroman broj pratilaca na društvenim mrežama, da tamo svi nešto lajkuju, komentarišu. To što neko ima million video zapisa u kojima pokazuje vežbe, ne znači da te vežbe izvodi pravilno i da su to zaista vežbe koje su dozvoljene. Tebi kao trudnici je veoma teško da proceniš da li je to dobro ili ne.
Za početak potraži preporuke, one su uvek doborodošle. Ukoliko u tvom okruženju postoje žene koje su vežbale tokom trudnoće i nakon porođaja, zamoli ih da podele sa tobom svoje iskustvo. Neke trudnice su prestajale sa vežbanjem ili osećale tegobe nakon određenog perioda, to je vrlo često pokazatelj da instruktor nije vodio računa o njima i da su najverovatnije radile pogrešne vežbe ili izvodile vežbe pogrešno. Pritom, ne isključuj opciju da je možda u pitanju i loša procena lekara koji je trudnici dozvolio da započne sa vežbanjem. “Nije šija nego vrat” – da, zvuči komplikovano i gotovo nemoguće da se na taj način donese prava odluka, ali vrlo često preporuka pomogne pri odabiru.
(Slika – vežbanje u Sali trudnolinavezbalina)
Lični kontakt mnogo znači. Idi na probni trening, upoznaj instruktora. Prvi utisak uvek ima svoje opravdanje, bio on dobar ili loš. Nešto će ti se svideti, nešto možda neće. Ono što je važno je da se instruktor interesuje za tvoje stanje, da je sa tobom popričao o toku trudnoće, opštem zdravstvenom stanju, prethodnim trudnoćama, koliko si bila aktivna ranije i slično. Videćeš koliko pažnje posvećuje tebi na samom treningu ali i drugim ženama koje su tu duže vreme i ne treba im “prodati priču”. Iz našeg iskustva najbolje je da u grupi nema više od 10 žena, idealno je do 8. Zašto? Zato što je nemoguće da se svakoj vežbačici posveti pažnja i da joj se pomogne da izvede vežbu pravilno, a to je najvažniji zadatak instuktora.
Šta je ono što na početku treba da očekuješ od instruktora?
- Adekvatan pristup početniku – ukoliko nisi bila fizički aktivna pre trudnoće, potrebno je da instruktor o tome bude obavešten i da te lagano uvodi u vežbanje. To znači da se ne očekuje da radiš sve vežbe kao i ostale trudnice istim intenzitetom i u istom broju ponavljanja.
- Prati tempo – instruktor uvek treba da zna koje su tvoje mogućnosti, ako utvrdi da sama ne znaš da proceniš. Tako je uglavnom na početku sve dok ne upoznaš svoje telo. Ukoliko vidi da si se zadihala, potrebno je da ti se obrati. Kao opšte pravilo, na treningu bi trebalo da si u stanju da razgovaraš, bez da ostaneš bez daha.
- Saveti i preporuke – ukoliko pitaš instruktora za savet o dodatnim fizičkim aktivnostima i bavljenju nekim sportom, trebalo bi da ti preporuči svakodnevnu šetnju i da te informiše o sportovima koji se ne preporučuju.
- Različiti trimestri – vežbe za trudnice su podeljene po trimestrima i tako se i izvode, zato je neophodno da instruktor uvek zna koja trudnica je u kom trimestru kako bi se korigovale vežbe. Veoma čest propust je ležanje na leđima tokom izvođenja vežbi, u period kada to nije dozvoljeno.
- Jačanje karličnog dna – tokom trudnoće veoma je važno da se izvode Kegelove vežbe za jačanje karličnog dna. Ukoliko ne znaš kako se one izvode i kojim intenzitetom obrati se instruktoru. Opšte pravilo je da instruktor informiše svaku trudnicu o značaju ovih vežbi, kao i da ti pomogne da vežbu izvodiš pravilno.
- Hidratacija – instruktor mora da skrene pažnju o dovoljnom unosu tečnosti pre, tokom i posle vežbanja. Vodu uvek nosi sa sobom, ne samo na trening, već tokom celog dana, a naročito posle treninga.
- Pregrevanje – instruktor treba da vodi računa da je prostorija u kojoj se vežba provetrena, da nije zagušljivo i pretoplo. Ovo su osnovni uslovi za bilo koji fitnes centar, ali kada su trudnice ili mame u potanju od posebne je važnosti. Takođe, u letnjim mesecima, treba izbegavati naporne vežbe koje mogu dovesti do pregrevanja organizma.
- Adekvatna oprema – oprema za vežbanje je veoma važna kako bi se sačuvala od eventualnih povreda. Ukoliko nisi sigurna da li imaš adekvatnu opremu za vežbanje, obrati se instruktoru. Trebalo bi da dobiješ savet kako i šta od opreme da promeniš.
- Jačanje najvažnijih grupa mišića – fitnes program za trudnice treba da ti pomogne u nošenju dodatne težine koji je rezultat trudnoće, vodeći računa o zglobovima. Vežbanje treba da ublaži bolove i nelagodnosti i da poboljša cirkulaciju. Od instruktora se očekuje da trening koncipira tako da je on funkcionalan i umerenog intenziteta, u skladu sa stanjem u kojem se nalaziš.
Vežbanje tokom trudnoće treba da prija tvom telu!
Postoji nekoliko pravila kojih svaka trudnica treba da se pridržava kada krene sa vežbanjem o kojima smo ranije pisale. Ukoliko osetiš nelagodnosti ili bolove obavezno se obrati instruktoru i lekaru.